Stine wrote:jeg ser ikke noe problem med innvandring, så lenge de som vandrer inn er interessert i å integreres i vårt samfunn. skal de lukke seg inne i gjenger med andre innvandrere og holde seg adkilt fra etniske nordmenn, oppstår det veldig lett misforståelser og konflikter.
Selvsagt. Men vi burde også ha en plikt til å tilrettelegge tilpasninga for dem. Det er ikke lett å komme til en helt ny kultur så godt som uten forkunnskaper, og så skulle klare seg nesten helt på egenhånd. Klart, mange har takla det, men det er også mange som ikke takler det, og problemene disse kan forårsake (uff, dårlig formulering; får det til å høres ut som om de har
all skyld for det som skjer...) kan være såpass store at det oftest vil lønne seg å hjelpe til med integreringa. Uansett, selve begrepet integrering innebærer en gjensidig tilpasning. Hvis man vil at de skal bli akkurat som oss, må man kalle det assimilering.
Kjetil wrote:Nei, ideelt sett er ikke invandring noe problem, men slik er desverre ikke virkeligheten.
Nei, dessverre.
Nå har det seg slik at arbeidsledigheten er på vei ned, og er stor etterspørsel etter arbeidere i flere næringer, men det har seg slik at vi trenger utdannet arbeidskraft, og det er de færreste innvandrerene fra U-land.
Spørsmålet er om arbeidsledigheten er på vei ned, eller opp, eller om nordmenn rett og slett utdanner seg til yrker det ikke er etterspørsel etter.
Uansett, godt poeng. Men det er vanskelig for Norge å konkurrere om den best utdanna arbeidskrafta. Greit nok, vi har høye lønninger, men det er også bortimot det eneste vi har å lokke med, sett bort fra vårt relativt gode velferdssystem.
Andre ulemper at mange innvandrere er kriminelle i landene de kommer fra, og søker asyl i norge. Ofte fortsetter de å være kriminelle i norge.
"Mange"? "Ofte"? Kanskje hvis du får all informasjon om innvandring fra VGs notiser om "gjerningsmenn med utenlandsk opprinnelse". Men de aller fleste innvandrere er normale, lovlydige mennesker. Å stigmatisere hele befolkningsgrupper som kriminelle har lite for seg.
Videre kan det være nyttig å spørre hva årsakene til innvandrernes overrepresentasjon på kriminalitetsstatistikken kan være. Et forslag kan være at de aller fleste innvandere i Norge (som ikke har kommet inn gjennom EØS-avtalens konsekvenser) de siste åra, har vært flyktninger. Fra Bosnia, fra Somalia, og andre land med betydelige problemer. Mange av disse er traumatiserte etter det de har gjennomlevd før de kom til Norge, uten at de nødvendigvis får den hjelpen de trenger.
Andre mulige årsaker kan være dårlig tilrettelegging av f.eks. språkopplæring og barnehager. Må barna være hjemme til de skal begynne på skolen, vil de være ressursmessig svakere enn barn som har gått i barnehagen og lært grunnleggende saker og ting om samfunnet o.l.
Akk, så mange spørsmål, så få svar...
Jeg har ingenting imot innvandrere av rase (kall det hva du vil Terje, navn er flisespikkeri), men innvandringspolitikken og uhjelpspolitikken Norge, og resten av verden fører, virker ikke.
Ah, kiddo, you played the ball straight into my hands!
Og hvorfor ikke?
Jo, fordi de fleste støtteordninger i-land oppretter for u-land, inkluderer liberaliseringer av landets handel. Hvilket noen ganger kan være sårt tiltrengt, men som regel fratar det bare u-landets myndigheter muligheter til å styre landet sitt i den retning de (som burde ha mer peiling enn Verdensbankens og IMFs økonomer) selv ønsker.
Videre betaler de renter på gamle lån -- som ofte har vært tatt opp av helt andre regimer enn de som sitter ved makta nå, uten å ha kommet andre enn enkelte diktatorer (og vestlige våpenprodusenter) til gode -- som langt overstiger det de mottar i støtte.
Ofte har u-land vært vestlige protektorater eller kolonier, og er dermed ikke bare frarøvet store ressurser, men også et effektivt styringsapparat, i og med at kolonimaktene hadde en stygg tendens til å raske med seg det de kunne da de forlot de synkende skip, som noen andre rotter. Det de tok med seg, inkluderte ofte de eneste embedsmennene det vordende u-landet hadde hatt, i og med at disse embedsmennene var hvite europeere.
Bedre blir det ikke av at vestlige (og østlige, for den saks skyld) stormakter har lekt Risk med u-landene som brikker, og støttet forskjellige opprørsbevegelser, fascistoide diktatorer, og andre korrupte regimer. I den grad det har vært mulig å opprette noen form for stabilt regime mellom terroriseringa fra sovjet-finansierte geriljaer, amerikanskfinansierte paramilitære grupper og grumset finansierte regjeringshærer. I tillegg kommer naturligvis vestlig-initierte statskupp, som Iran i 1953, Chile i 1973, og en hel haug med andre.
Det var uhjelpspolitikken, og hvorfor den ikke fungerer. (Naturligvis, mange andre årsaker kan graves fram, men de jeg kan komme på er på et eller annet vis koblet til årsakene jeg nettopp har gjennomgått.)
Innvandringspolitkken tror jeg jeg på mange måter har sett på allerede, men det kan kanskje legges til at Norge ikke har hatt "innvandring" fra ikke-vestlige land, formelt sett, de siste 30 åra. Mange har riktignok kommet fra slike land gjennom det som enkelte ganger kan kalles tynt begrunna familiegjenforeninger, og en del har kommet som asylsøkere. Sistnevnte har hatt krav på opphold på humanitært grunnlag, og om det har kommet inne noen kriminelle elementer (annet enn serbiske, kroatiske eller bosniske krigsforbrytere, naturligvis

) er det naturligvis meget beklagelig, men hva kan man egentlig gjøre med det?
Det hadde naturligvis vært fint å kunne hjelpe flyktninger og sånt nærmere konfliktområdene de flykter fra, men hvor ofte ser vi dette skje? Både posisjon, opposisjon, og opinion har en stygg tendens til å overse alt som ikke skjer rett under nesetippene våre. Dessuten er det ikke alltid mulig å hjelpe til i nære områder, ettersom det også finnes stater i disse områdene, som ofte er fattige, og kanskje ikke er så jævlig hyppe på å få en gjeng med utsulta og ressurskrevende mennesker fra andre stammer e.l. inn i landet sitt. Videre er det ofte sånn at konflikter sjelden er lokale i områder dominert av u-land. De har en stygg tendens til å spre seg over landegrenser, ettersom den dominerende form for krigføring i dag er geriljakrigen, og geriljaer har aldri brydd seg særlig om grenser.
Så det å hjelpe folk i områder nærmere der de "kommer fra" er også en prinsipiell fin tanke, uten at den nødvendigvis lar seg gjennomføre.
(kall det hva du vil Terje, navn er flisespikkeri)
Nopes, det er ikke samme sak. Rasebegrepet henspeiler på signifikante genetiske forskjeller. Som i utgangspunktet er irrelevante. "Kultur" henspeiler på alt det menneskeskapte, som religion, samfunnssystem, normer, verdier, osv., som er meget relevante i denne sammenhengen.
Ergo blir ikke et ønske om et høyt presisjonsnivå i språket fliskespikkeri, men en oppfrodring til alle om å bruke ord som faktisk betyr det dere tenker på.
Ai, dette ble rotete. Kryr sikkert av feil gjør det også, men pytt.